Strefa projektanta

Przykład realizacji: SOPEM
Szanowny projektancie. Uzupełnianie instalacji jest istotnym procesem, wpływającym na poprawną pracę podczas eksploatacji instalacji HVAC. Firma Impliko oferuje produkt łączący prostotę obsługi z przemyślaną techniką. Każda instalacja wymaga uzupełniania ubytków czynnika, powstających na skutek przeglądów serwisowych, czyszczenia filtrów, pomiarów, itp. W instalacjach w których czynnikiem jest wodny roztwór glikolu należy szczególnie pamiętać o tym, aby wyposażyć ją w stację uzupełniania glikolu. Powodem jest po pierwsze brak możliwości skorzystania z instalacji wodociągowej w konieczności uzupełnienia instalacji (jak ma to miejsce w układach wodnych). Po drugie należy mieć na uwadze, że glikol stosowany w instalacji ulega starzeniu. Tempo starzenia glikolu jest zależne od parametrów instalacji i może wynosić nawet dwa sezony pracy układu. Stacja uzupełniania glikolu Refiltec jest w tym momencie idealnym narzędziem. Refiltec zadba nie tylko o właściwy poziom napełnienia instalacji podczas pracy, ale także w łatwy i szybki sposób pozwoli na wymianę czynnika, gdy zajdzie taka potrzeba.
Chcąc dobrać stację uzupełniania czynnika Refiltec należy przejść następujące kroki:
Krok 1
Pierwszym krokiem jest określenie wymaganej wersji stacji: Refiltec D (DUET), Refiltec S (STANDARD) czy Refiltec P (PLUS). W tym celu należy wcześniej określić postać układu utrzymania ciśnienia. Są tutaj dwie możliwości: Naczynie wzbiorcze lub układ automatyczny (kompresorowy lub pompowy). Jeśli utrzymanie ciśnienia jest za pośrednictwem naczynia, należy wybrać stację uzupełniania Refiltec typ S (STANDARD) lub typ P (PLUS). Jeśli jest to układ automatyczny każdy z modeli tj D, S lub P jest możliwy do zastosowania. Warto pamiętać iż najskromniejszą wersją jest Refiltec D, najwięcej możliwości oferuje natomiast model P. Refiltec P posiada szeroki zakres tzw. monitoringów. Posiada m.in. funkcję awaryjnego upuszczenia czynnika przy nadmiernym wzroście ciśnienia oraz komunikację cyfrową z systemami BMS w standardzie.
Krok 2
Kolejnym krokiem jest określenie wydajności stacji uzupełniania czynnika. Do wyboru jest wielkość 2 lub 4. Liczby oznaczają ciśnienie statyczne w barach. Wybór polega na zastosowaniu wersji, dla której ciśnienie statyczne w miejscu podłączenia stacji Refiltec nie przekracza podanej wartości określającej wydajność stacji. Przyjmowane ciśnienie statyczne instalacji powinno uwzględniać nadwyżkę ciśnienia w najwyższym punkcie instalacji założoną podczas doboru układu utrzymania ciśnienia t.j. P=Hinstalacji/10 + P(nadwyżka min 0.2). Analiza uwzględnia stan ciśnieni przy nie pracującej instalacji (nie pracującym źródle ciepła lub chłodu)
Krok 3
Po tym jak określona zostanie wersja oraz wydajność czyli tzw. moduł techniczny stacji, ostatnim krokiem jest wybór wielkości zbiornika, w którym ma być zgromadzony wodny roztwór glikolu. Objętość zbiornika podawana jest w ilości dekalitrów (1 dekalitr = 10 litrów). Np. 25 oznacza zbiornik 250 litrowy. Wybór zbiornika należy dokonać z dostępnych objętości. Możliwe jest także indywidualne zamówienie zbiornika pod konkretną inwestycję. Wielkość zbiornika zaleca się przyjmować w oparciu o normę PN-EN 12828, jako rezerwę eksploatacyjną równą min 0.5% zładu instalacji.